Rozpoczynamy pilotażowe wdrożenie Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości
Nieco ponad pół roku od opracowania projektu Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości rozpoczyna się kolejny etap prac. Na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych zostanie przeprowadzone pilotażowe wdrożenie SRK N w dwóch podmiotach: Dolnośląskim Stowarzyszeniu Zarządców Nieruchomości oraz AXI IMMO Group.
Wyzwania, przed którymi stają podmioty działające w sektorze nieruchomości wpływają na wymagania wobec kompetencji pracowników. Przedstawiciele sektora nieruchomości już kilka lat temu dostrzegli potrzebę ich zidentyfikowania i uporządkowania oraz podjęcia systemowych działań na rzecz dopasowania kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy.
Jednym z działań podjętych przez środowisko sektora w celu uporządkowania kompetencji i kwalifikacji w branży były starania na rzecz opracowania Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Nieruchomości. Instytut Badań Edukacyjnych w zeszłym roku zlecił jej przygotowanie konsorcjum w składzie: EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o., Grupa Medium Sp. z o.o. Sp. k. i MABEA Sp. z o.o. W prace zaangażowane było szerokie grono ekspertów i interesariuszy sektora nieruchomości.Rozpoczynane obecnie pilotażowe wdrożenie Ramy jest oczywistą i oczekiwaną przez środowisko konsekwencją dotychczasowych działań.
Może Cię zainteresuje: Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości [PUBLIKACJA DO POBRANIA]
Co będzie się działo w pilotażu?
Celem pilotażu jest przetestowanie sposobów wykorzystania SRK N do tworzenia rozwiązań służących do zarządzania kompetencjami pracowników. W ramach przedsięwzięcia zostaną opracowane narzędzia, tj. m.in. procedury, instrukcje i formularze dla trzech procesów:
- analiza i projektowanie opisów stanowisk;
- rekrutacja i selekcja kandydatów;
- audyt kompetencji, analiza potrzeb szkoleniowych, wsparcie w planowaniu rozwoju pracowników.
Podmioty zaangażowane bezpośrednio w przedsięwzięcie, wraz z ekspertami, wypracują dokumenty oparte na konkretnych przykładach stanowisk i zadań zawodowych oraz dopasowane do swojej specyfiki procesów kadrowych. Równie istotnym produktem pilotażu będą natomiast wypracowane w jego trakcie procedury, instrukcje, wzory dokumentów oraz rekomendacje, które mają za zadanie umożliwić wdrożenie rezultatów w innych podmiotach sektora nieruchomości.
Dlaczego przetestowanie rozwiązań opartych na SRK N jest ważne?
Przygotowanie do realizacji pilotażu obejmowało prace koncepcyjne oraz liczne rozmowy i spotkania przedstawicieli przedsiębiorstw oraz organizacji działających w sektorze nieruchomości. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na kilka przesłanek potwierdzających ogromną szansę, jaką dla działań na rzecz zarządzania kompetencjami stanowi pilotaż SRK N.
Zidentyfikowano konkretne, realne potrzeby podmiotów działających w sektorze, na które odpowiedzią może być SRK N. Oznacza to, że pilotaż może dostarczyćwymiernych korzyści w postaci opracowanych narzędzi, procedur, instrukcji i rekomendacji.
Organizacje działające na rzecz sektora i zrzeszające podmioty działające w sektorze są aktualnie mocno zaangażowane w działania na rzecz uporządkowania i rozwoju kompetencji pracowników. Prowadzone są m.in. działania na rzecz powołania społecznej sektorowej rady ds. kompetencji. Oznacza to szansę szerokiego upowszechnienia rezultatów pilotażu. Wyżej wymienione organizacje oraz rada ds. kompetencji w sposób naturalny staną się ambasadorami samej ramy i wypracowanych w pilotażu, opracowanych na jej podstawie, rozwiązań.
Należy też pamiętać, że przedstawiciele sektora nieruchomości prowadzą obecnie prace nad opisaniem kwalifikacji rynkowych. Jednoczesne przeprowadzenie pilotażu obejmującego inne sposoby wykorzystania SRK N pozwoli na uzyskanie efektu synergiii czerpanie nawzajem ze swoich doświadczeń z pracy z wykorzystaniem projektu SRK N.
Może Ci się spodoba: SRK N szansą na sprostanie wyzwaniom rynku
Kto zrealizuje pilotażowe wdrożenie SRK N?
Działania w ramach pilotażowego wdrożenia Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości przeprowadzone zostaną w dwóch podmiotach: Dolnośląskim Stowarzyszeniu Zarządców Nieruchomości z siedzibą we Wrocławiu oraz AXI IMMO Group Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prace będą trwać do końca listopada 2021 r.
Przedsięwzięcie będzie realizować konsorcjum w składzie: EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o., Grupa Medium Sp. z o.o. Sp. k. i MABEA Sp. z o.o.
Zespół projektowy będzie pracować w składzie: dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński (ekspert branżowy), Anna Araminowicz (ekspert ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji), Damian Kuznowicz (koordynator projektu), Michał Grodzki (koordynator branżowy). W prace będą też zaangażowani przedstawiciele podmiotów, które przystąpiły do pilotażu.
0 komentarzy